Elektromobilių įkrovimas: lėtai, greitai, labai greitai

Numačius kur ir kaip greitai įsikrausite elektromobilį bus lengva tiek kasdieniame maršrute, tiek tolimesnėse kelionėse. Yra keletas dalykų, kuriuos verta žinoti planuojant įkrovimo laiką – įkrovimo stotelės tipas, reikalingos jungtys bei jūsų elektromobilio maksimali įkrovimo galia.

Elektromobilio įkrovimo jungtys

Renkantis, kurioje stotelėje įkrausite savo elektromobilį, svarbu žinoti, kokias įkrovimo jungtis turi jūsų elektromobilis. Elektromobilių jungtys būna dviejų tipų – greito ir lėto įkrovimo. Europos rinkai skirtuose elektromobiliuose naudojama TYPE 2 lėto įkrovimo jungtis ir CCS arba CHAdeMO greito įkrovimo jungtys. Dažniausiai elektromobiliuose būna abiejų tipų jungtys arba tik greito įkrovimo jungtis. Itin retai – tik lėto įkrovimo jungtis.

Planuojant įsikrovimą lėto įkrovimo stotelėje, verta turėti savo įkrovimo kabelį, nes lėto įkrovimo stotelėse dažnai būna tik įkrovimo lizdas, be integruoto kabelio. Įkrovimo stotelėje, kurioje nėra kabelio, jums reikės kabelio su Type 2 kištukais abiejuose galuose (Type 2 – Type 2). Jeigu jūsų elektromobilis yra senesnio modelio arba atvežtas iš kitų rinkų, jame gali būti Type 1 įkrovimo lizdas. Tokiu atveju, jums reikia turėti adapterį – Type 2 perėjimą į Type 1 standartą. Svarbu atkreipti dėmesį ir į įkrovimo kabelio fazes. Pageidautina, jog Jūsų įkrovimo kabelis būtų trijų fazių. „Ignitis ON“ tinkle lėto įkrovimo stotelėse savo kabelio ieškoti neteks, visose prieigose integruotas ir kabelis.

Lėtas įkrovimas

Įsikrauti lėtai patogu, kai elektromobilio įkrovimas įsiterpia į įprastą rutiną. Kaip tik todėl, lėto įkrovimo stotelės įrengiamos namuose, greta biurų ir kitose vietose, kur įprastai automobiliai paliekami ilgesniam laikui.

Lėto įkrovimo stotelėse naudojama kintamoji elektros srovė (AC). Tokių stotelių galia gali būti iki 43 kW, bet dažniausiai siekia 11 arba 22 kW galią.

Įkrovimo sparta lėto įkrovimo stotelėje

Kiek greitai įsikrausite lėto įkrovimo stotelėje priklauso nuo keleto faktorių – įkrovimo stotelės galios, jūsų elektromobilio priimamos maksimalios įkrovimo galios ir kabelio galios pralaidumo. Jei jūsų elektromobilio AC įkrovimo galia siekia 11 kW ir norite įkrauti 50 kWh talpos bateriją, tai padarysite per maždaug 4.5 valandos. Apskaičiuoti įkrovimo trukmę paprasta – reikia baterijos talpą padalinti iš įkrovimo galios (50 kWh / 11 kW = 4.55 h).

Lėto įkrovimo paslauga įprastai kainuoja pigiau, todėl ją rinktis rekomenduojame tiems, kas neskuba ir nori sutaupyti. Jei skubate, rinkitės greito ir itin greito įkrovimo stoteles.

Greitasis įkrovimas

Tikrai ne visada yra galimybė pusdienį laukti, kol elektromobilis įsikraus. Keliaujant ir kai skubate verta rinktis greitąjį ar itin greitą pastovios srovės (DC) įkrovimą. Greitojo įkrovimo stotelėse visada rasite įkrovimo laidą su kištuku. Jis gali būti Europos greito įkrovimo standarto CCS arba rečiau naudojamo japoniško CHAdeMO standarto (pvz. elektromobiliuose „Nissan Leaf“).

Itin greito įkrovimo stotelėse galia gali siekti net 400 kW.  Pavyzdžiui, „Porsche“ Taycan greito įkrovimo režimu gali įsikrauti maksimalia 320 kW galia. Tad itin greito įkrovimo stotelėje šis elektromobilis bus įkraunamas ne maksimalia (400 kW), o ne didesne nei 320 kW galia.

Verta žinoti, kad vienu metu greito įkrovimo stotelėje įkraunant du elektromobilius, jos maksimali galia dažniausiai dalinama pusiau. Pavyzdžiui, 150 kW greito įkrovimo stotelėje įkraunant du elektromobilius, kiekvienas jų gaus apie 50 proc. galios.